Podologia – co to jest?

podologia, wiedza

Podologia to dla wielu wciąż nie do końca poznana dziedzina. Niektórzy błędnie utożsamiają ją z medycyną, a podologa postrzegają jako lekarza. Tymczasem ten specjalista, mimo że dba o wygląd i zdrowie stóp, nie ma takich uprawnień jak lekarz. Sprawdź, co to jest podologia i czym konkretnie zajmują się podolodzy.

Podologia – greckie pochodzenie pojęcia

Słowo „podologia” pochodzi od połączenia dwóch greckich słów: „podos” – stopa oraz „logos” – nauka. W dosłownym tłumaczeniu jest to więc nauka o stopach. Usługi związane z zakresem działania podologów wcale nie są czymś nowym, bo rozwijały się już wśród dwóch wielkich cywilizacji: starożytnego Rzymu oraz starożytnego Egiptu, a także w średniowieczu i nowożytności.

Główne zadania przedstawicieli tej dziedziny nauki, czyli podologów, to troska o zdrowie stóp, przejawiająca się zarówno zabiegami leczniczymi, mającymi na celu skuteczne rozwiązanie danego problemu w obrębie stóp i paznokci, jak i zabiegami profilaktycznymi.

Do podologa można się zgłosić z takimi przypadłościami jak:

• wrastające paznokcie, 

• brodawki wirusowe czyli potocznie tak zwane kurzajki,

• rogowacenie i pękanie pięt,

• grzybica paznokci oraz stóp,

• paluch koślawy,

• stopa cukrzycowa i wiele innych.

Działanie podologa polega nie tylko na objawowym pozbyciu się dolegliwości, ale także na zaproponowaniu odpowiedniej profilaktyki, dzięki której zgłaszająca się osoba, uniknie tego typu problemów w przyszłości.

Z jakimi specjalistami współpracują podolodzy?

Należy pamiętać, że dobry podolog powinien mieć wiedzę z różnych dziedzin – m.in. z dermatologii, ortopedii, diabetologii, chirurgii – i w razie zdiagnozowania objawów, które wykraczają poza jego kompetencje, doradzić pacjentowi skorzystanie ze wsparcia lekarskiego.

Podolodzy nierzadko współpracują z diabetologami w ramach profilaktyki oraz leczenia stopy cukrzycowej. Wspólne połączenie sił sprawia, że człowiek z dolegliwościami zdrowotnymi wywołanymi przez cukrzycę, ma szansę na ich pokonanie pomimo choroby.

Co więcej, podolodzy nawiązują również współpracę z chirurgami, dermatologami czy ortopedami. Dzięki temu mają szerszy obraz problemów, z jakimi zgłasza się do nich pacjent. 

Jak wygląda pierwsza wizyta u podologa?

Do wizyty w gabinecie podologicznym nie musisz się specjalnie przygotowywać. Należy po prostu zachować podstawowe zasady higieny, tak by badanie przebiegło w komfortowych warunkach zarówno dla specjalisty, jak i dla ciebie. Przebieg pierwszej wizyty można streścić w 3 punktach:

  1. Rozmowa tzw. wywiad podologiczny – podolog zapyta o wszelkie schorzenia i przebyte choroby, które mogą mieć wpływ na stan zdrowia stóp.
  2. Badanie podologiczne – na które składa się: ocena ewentualnych deformacji, ocena stanu skóry oraz ocena stanu paznokci.
  3. Zalecenia – po badaniu, specjalista opisze dokładnie rodzaj problemu, z jakim do niego przyszedłeś oraz poda wszystkie zalecenia dotyczące leczenia czy profilaktyki.

Zabiegi wykonywane przez podologa

Często do podologa zgłaszają się osoby, które już mają konkretny problem ze stopami. Tymczasem podolog może zająć się również pielęgnacją stóp. Podolodzy to specjaliści, którzy wykonują bowiem zarówno zabiegi lecznicze, jak i profilaktyczno-pielęgnacyjne. 

Warto wyliczyć i omówić najpopularniejsze usługi świadczone przez podologów w gabinetach podologicznych:

  • pedicure leczniczy – jego celem jest usunięcie zrogowaciałego naskórka poprzez opracowanie skóry stopy za pomocą frezarki. Następnie podolog zajmuje się opracowaniem płytki paznokcia. Od klasycznego pedicure’u wykonywanego u kosmetyczki pedicure leczniczy różni się m.in. tym, że jego celem jest przede wszystkim troska o zdrowie stóp i paznokci, a nie efekt wizualny, choć również podolodzy sprawiają, że stopy oraz paznokcie wyglądają estetycznie;
  • leczenie wrastających lub wkręcających się paznokci – przyczyny tego schorzenia mogą być różne: od źle dobranego obuwia, poprzez deformacje ortopedyczny, aż do mechanicznych urazów. W zależności od złożoności problemu podolog może wybrać jedną z wielu metod: podcięcie wrastającego paznokcia, aplikacja klamer ortonyksyjnych, kostka Arkady czy chirurgiczny zabieg.
  • rekonstrukcja paznokcia – podolog w ramach tej usługi uzupełnia braki w płytce paznokcia, jeżeli ubytki są zbyt duże niezbędne jest zastosowanie protezy paznokcia;
  • zabiegi dla diabetyków – jako, że są oni narażeni na wystąpienie tzw. stopy cukrzycowej, muszą zostać objęci szczególną troską i systematyczną opieką, by minimalizować ryzyko wystąpienia tej dolegliwości;
  • usuwanie brodawek wirusowych – każda tego typu zmiana wymaga indywidualnego dopasowania planu leczenia. Do najpopularniejszych metod zaliczyć można: krioterapię (wymrażanie ciekłym azotem), metodę farmakologiczna czy metodę mechaniczną.
  • usuwanie odcisków oraz modzeli
  • inne terapie skóry jak np. pękające pięty, nadpotliwość czy pęcherze

Pamiętaj, że bez względu na rodzaj zabiegu w gabinecie podologicznym, niezwykle ważną rolę odgrywa codzienna pielęgnacja w domu. Podolog na koniec zabiegu zaleci odpowiednie dla twojego przypadku kosmetyki i preparaty, których regularne stosowanie pozwala przedłużyć efekty zabiegu podologicznego. 

Dlaczego warto i jak można dbać o stopy?

Pielęgnacja stóp nie powinna w dzisiejszych czasach być dla nikogo niczym niezwykłym. O stopy można dbać, nie tylko regularnie odwiedzając podologa, ale również stosując domowe sposoby ich pielęgnacji.

Przede wszystkim trzeba pamiętać o odpowiedniej higienie stóp. Po ich myciu niezbędne jest ich dokładne wytarcie, szczególnie przestrzeni między palcami. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko wystąpienia grzybicy stóp lub paznokci.

Na co dzień warto nosić przewiewne skarpetki oraz wygodne obuwie – to istotne nie tylko w profilaktyce grzybicy, ale również w zwalczaniu ryzyka odcisków, modzeli czy pogłębiania problemów z halluksami. Należy też unikać butów i ubrań, w których nogi mocno się pocą.

Codziennie po kąpieli i dokładnym wysuszeniu stóp można nanieść na stopy maść, olejek, krem czy np. preparat w spray’u. Ważne, by dobrany środek odpowiadał na potrzeby stóp, tzn. w przypadku, gdy borykasz się z przesuszoną skórą, powinien nawilżać, natomiast, gdy stopy się zbyt mocno pocą, preparat powinien ograniczać ich nadmierną potliwość.

Pamiętaj, że pielęgnacja stóp opiera się na systematycznym działaniu. Chodzi tu więc o to, by na bieżąco dbać o swoje stopy. Nie należy wstydzić się podologa, ponieważ zwlekanie z wizytą może jedynie pogłębić pojawiające się już wcześniej dolegliwości. Nie zwlekaj i zatroszcz się o swoje stopy już dziś i znajdź sprawdzony gabinet podologiczny. Twoje stopy będą Ci naprawdę bardzo wdzięczne.

Poznaj nasze... Najnowsze wpisy na blogu