Salony podologiczne

Ekspresowa wysyłka

Darmowe próbki

Doradztwo

Wrastające paznokcie – jak radzić sobie z tym problemem?

podologia, poradnik

Nieodpowiednia technika skracania paznokci, źle dobrane obuwie czy uwarunkowania genetyczne – to najczęstsze przyczyny wrastających paznokci.  Poznaj je lepiej oraz dowiedz się, co można zrobić, by pozbyć się tej dolegliwości.

Objawy wskazujące na wrastający paznokieć

Wrastający paznokieć objawia się bólem, który w początkowej fazie pojawia się dopiero przy uciśnięciu paznokcia. Kolejny etap wiąże się już ze znacznymi dolegliwościami bólowymi.

Z czasem ból obecny jest nawet wtedy, gdy pacjent nie nosi zabudowanych butów. Skóra w okolicy paznokcia staje się zaczerwieniona, opuchnięta, a pod paznokciem może zacząć gromadzić się ropa. Zazwyczaj jej obecność wskazuje na poważną infekcję, dlatego niezbędne jest jak najszybsze skorzystanie z pomocy specjalisty w gabinecie podologicznym.

Jakie czynniki sprzyjają pojawieniu się wrastających paznokci?

Wśród czynników, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia tego problemu, należy wymienić przede wszystkim nieprawidłowo obcięte paznokcie. Nadawanie im półokrągłego kształtu czy też skracanie zbyt blisko skóry może zwiększać ryzyko wrastania paznokci. Drugą najczęstszą przyczyną jest źle dopasowane obuwie. Wrastającym paznokciom sprzyja regularne noszenie nie tylko za małych butów, ale także butów na obcasie.

Powodem wrastających paznokci mogą także być uwarunkowania genetyczne. Niektóre osoby mają skłonność do tej przypadłości, podobnie jak rodzice czy dziadkowie.

Dolegliwość może też wynikać z nieodpowiedniej higieny stóp czy problemów skórnych stopy, takich jak np. nadmierne pocenie się. 

Wrastające paznokcie? Są na to sposoby!

Aby skutecznie pozbyć się problemu, istotne jest działanie dwutorowe polegające zarówno na stałych wizytach w gabinecie podologicznym, jak i na stosowaniu odpowiednich preparatów podczas pielęgnacji domowej.

Leczniczo podolog może zastosować takie formy terapii jak:

  • klamry zakładane na wrastające paznokcie – takie leczenie może trwać wiele miesięcy, ale dzięki tej metodzie pacjent unika leczenia chirurgicznego. Klamry są nakładane na problematyczne paznokcie w celu ich wyprostowania. Zabieg jest bezbolesny.
  • tamponowanie wałów paznokciowych – sposób ten polega na założeniu pod paznokciem opatrunku nasączonego specjalistycznym preparatem.
  • kostka arkady – jest metodą opierającą się na unieruchomieniu palucha i prostowaniu paznokcia z wykorzystaniem masy akrylowej.

Aby pozbyć się problemu, niezbędne jest również nakładanie preparatów pomocniczych w pielęgnacji domowej. Poznaj produkty kosmetyczne, które sprawdzą się podczas codziennych zabiegów higienicznych.

Pierwszym na naszej liście jest Podopharm Podoflex fluid na wrastające paznokcie, który wspomaga walkę z tym problemem. Wykazuje m.in. działanie odświeżające, dezynfekujące, zmiękczające, łagodzące podrażnienia i stany zapalne oraz zabezpieczające przed wystąpieniem grzybicy. Swoją skuteczność preparat zawdzięcza zawartym w nim substancjom, takim jak: olejek z drzewa herbacianego, olejek goździkowy, olejek sojowy, olejek lawendowy, mięta pieprzowa. Fluid jest również bezpieczny dla diabetyków. Aby osiągnąć zadawalające efekty, stosuj go zgodnie z zaleceniami producenta.

Kolejnym produktem wartym uwagi jest Unguisan zmiękczająca tynktura do zrogowaceń, modzeli, odcisków i wrastających paznokci, która skutecznie zmiękcza grube i zrogowaciałe paznokcie, przez co o wiele łatwiej usunąć problem związany z wrastającymi paznokciami. Działa łagodząco, uśmierzając ból i ucisk wywołany wrastaniem paznokci. Preparat może być stosowany także przez diabetyków. W jego składzie znajdują się takie substancje jak: mocznik, kwas salicylowy, ekstrakt z nagietka, alantoina oraz kwas mlekowy. Według wskazań producenta preparat Unguisan zmiękczająca tynktura do zrogowaceń, modzeli, odcisków i wrastająch paznokci powinien być stosowany 1–2 razy dziennie.

Trzecią pozycję zajmuje Prontoman żel do profilaktyki przeciwzakażeniowej, który nie tylko odkaża rany, ale również chroni przed grzybami oraz zarazkami. Produkt jest w szczególności polecany w przypadku zakładania tamponady w wale paznokciowym. Można go łączyć z większością klamer zakładanych na paznokcie. Preparat jest dobrze tolerowany przez alergików oraz diabetyków.

Na uwagę zasługuje również Remmeles propolis wyciąg z zakrapiaczem, który jest preparatem o wielu właściwościach. Działa zmiękczająco, antyseptycznie oraz wspomaga gojenie ran. Pamiętaj, że produkt zawiera propolis – składnik, który może uczulać. Dlatego przed pierwszym zastosowaniem upewnij się, że wyciąg nie wywołuje u Ciebie reakcji alergicznej. Preparat skutecznie zasklepia oraz odkaża rany, a także sprawdza się jako impregnacja opatrunków. Można go zastosować np. jako środek odkażający przy zakładaniu tamponady w wale paznokciowym. Remmeles propolis wyciąg z zakrapiaczem dobrze radzi sobie nie tylko w przypadku wrastających paznokci, ale również podczas terapii odcisków, pękających pięt, a nawet leczenia brodawek wirusowych.

Oczywiście, ostatnie słowo związane z wyborem konkretnego produktu, powinno należeć do podologa.

Działania profilaktyczne w walce z wrastającymi paznokciami

Aby uniknąć problemu wrastających paznokci, wypracuj odpowiedni sposób ich przycinania. Do skracania używaj takich narzędzi jak cęgi. Cennych wskazówek związanych z techniką obcinania udzieli Ci podolog. Noś wygodne obuwie. Jeżeli masz genetyczną skłonność do wrastających paznokci, staraj się systematycznie kontrolować swoje stopy w gabinecie podologicznym.

Poznaj nasze... Najnowsze wpisy na blogu