Grzybica paznokci
Grzybica paznokcie to niestety dość powszechne schorzenie, które szczególnie może się nasilać w okresie letnim. Zazwyczaj najczęściej grzybica paznokci występuje na stopach. Jest to związane z tym, że paznokcie na stopach rosną dłużej niż paznokcie u dłoni i bardzo często ich codziennym środowiskiem jest ciepłe, ciemne i wilgotne obuwie.
Jak leczyć grzybicę paznokci? Leczenie zawsze powinno rozpocząć się od właściwego badania, na które powinien skierować nas specjalista – podolog. Dopiero po dokładnym rozeznaniu z jakim rodzajem grzyba mamy do czynienia, można podjąć dalsze kroki.
Grzybica paznokci – czym się objawia?
Grzybica paznokci zazwyczaj jest wywołana przez dermatofity. Stanowi to około 80 proc. wszystkich grzybiczych zakażeń. Źródłem choroby w znacznie mniejszym stopniu mogą być drożdżaki, a także grzyby pleśniowe.
Grzybica może zająć jeden albo więcej paznokci. Objawami grzybicy paznokci są zazwyczaj zmiany kształtu i zabarwienia paznokci, a czasem dodatkowo ich większa kruchość i łamliwość. W procesie chorobowym powierzchnia paznokcia ulega pofałdowaniu i pogrubieniu. Paznokcie mogą mieć formę znacznie wydłużoną i zagiętą albo pogrubioną z wolnymi zawiniętymi brzegami. Kolor paznokcia staje się stopniowo mleczno-żółty, żółto-brązowy albo zielono-brązowy.
Niektórzy ignorują problem do czasu, aż zacznie dawać konkretne objawy. Inni natomiast wstydliwie chowają swoje stopy w zabudowanych butach. Takie podejście niestety sprzyja rozwojowi choroby, co może skutkować trudniejszą i dłuższą terapią.
Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów grzybicy paznokci jest zmiana barwy płytki na żółtą. Często dochodzi też do powstawania bruzd – płytka nie jest już gładka i lśniąca. Dodatkowo skóra pod paznokciem nadmiernie rogowacieje, a same paznokcie dotknięte grzybicą stają się łamliwe i kruche.
Czy grzybica paznokci jest zaraźliwa?
Niestety tak, dlatego też jest to dość powszechna choroba. Najczęściej do zakażeń może dojść w tzw. miejscach publicznych, gdzie chodzimy boso: basen, siłownia czy też poprzez wypożyczenie butów (kręgle, narty, łyżwy).
Co ciekawe, płeć męska oraz starszy wiek to tzw. czynniki niemodyfikowalne, które dodatkowo zwiększają szansę na rozwój grzybicy paznokci. O swoje stopy i paznokcie szczególnie powinni zadbać diabetycy, którzy ze względu na cukrzycę mają duże predyspozycje do rozwoju grzybicy.
Jak chronić się przed grzybicą paznokci?
Na rozwój grzybicy paznokci duży wpływ ma również ogólny stan organizmu. Im nasz organizm jest bardziej osłabiony, tym większe ryzyko zakażenia.
Co można zrobić, by uchronić się przed wystąpieniem grzybicy? Należy pamiętać, że grzybica paznokci to problem nawrotowy, stąd – nawet gdy przeszedłeś leczenie – musisz dbać o to, by choroba nie powróciła. Najważniejszymi zasadami, którymi trzeba kierować się w mądrej profilaktyce, są:
- dbałość o odpowiedni sposób higieny – istotne jest zatroszczenie się o to, by po myciu zawsze dokładnie wycierać swoje stopy i przestrzenie międzypalcowe;
- zakaz noszenia cudzego obuwia;
- troska o noszenie przewiewnych butów oraz skarpet z naturalnych materiałów;
- stosowanie preparatów o działaniu przeciwgrzybicznym, zwłaszcza wtedy gdy borykasz się z problemem nadpotliwych lub zbyt suchych stóp – warto np. stosować Prontoman Protect ochronny spray do paznokci wrażliwych na infekcje grzybicze.
- regularne wizyty u lekarza (diabetologa, dermatologa) oraz u podologa, szczególnie jeżeli jesteś w tzw. grupie ryzyka. W tych przypadkach sprawdzi się dobrze np. Podopharm PODOFLEX® tinktura na grzybicę paznokci 10 ml, preparat bezpieczny również dla pacjentów diabetologicznych.
- warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie uszkodzeń skóry w przestrzeniach pomiędzy palcami, wywołanych przez nadmiar wilgoci. Można to zrobić, sięgając codziennie po spray Pedibaehr podo-forte spray do paznokci ochrona przed grzybicą i bakteriami 30 ml, który zawiera składniki o działaniu bakteriobójczym i przeciwgrzybiczym takie jak: kwas salicylowy, olejek z drzewa herbacianego, a także substancję kojącą i łagodzącą – alantoinę.