Brodawki wirusowe, czyli kurzajki
Problem brodawek wirusowych, zwanych potocznie kurzajkami, jest dość powszechny. Trzeba pamiętać, że kurzajki są zaraźliwe, dlatego należy unikać bezpośrednio kontaktu z zakażonym naskórkiem, a także przedmiotami osoby zakażonej. Dowiedz się więcej na temat brodawek wirusowych.
Czym są brodawki wirusowe?
Brodawki są wywołane przez wirus brodawczaka ludzkiego. Należy pamiętać, że brodawkami można się zarazić. Wystarczy chociażby bezpośredni kontakt z zarażonym naskórkiem. Co istotne, brodawki wirusowe mogą pojawić się nie tylko na stopach, ale również na dłoniach i w innych miejscach ciała. Najbardziej bolesną lokalizacją brodawki wirusowej jest pojawienie się jej przy wałach paznokciowych.
Brodawki znacznie częściej występują latem, ponieważ ciepło w połączeniu z wilgocią to idealne warunki do rozwoju wirusa. Jeżeli jesteś osobą zarażoną, musisz stosować niezbędne środki ostrożności, by nie przenieść brodawek wirusowych na innych. Przede wszystkim zachowuj podstawowe zasady higieny. Używaj wyłącznie swojego ręcznika, mydła i innych akcesoriów. Nie zakładaj butów innych osób, nie chodź boso po podłodze w domu, a gdy chcesz wziąć prysznic, włóż ochronne obuwie.
Jak radzić sobie z kurzajkami?
Jeżeli pojawiły się na Twoich stopach zmiany, które przypominają Ci kurzajki, powinieneś skonsultować swoją dolegliwość z podologiem lub ewentualnie z lekarzem dermatologiem. Czasem zdarza się, że brodawki znikają samoistnie po kilku tygodniach lub miesiącach, jednak nie ma sensu czekanie i dalsze przenoszenie wirusa, a także obniżanie sobie samemu komfortu codziennego funkcjonowania.
W celu pozbycia się kurzajek można zastosować konkretne metody terapeutyczne, m.in. korzystanie z żeli, maści czy płynów, które zawierają kwas salicylowy albo tzw. lapisowanie, które polega na pocieraniu brodawki patyczkiem z azotanem srebra. Możesz sięgnąć po preparaty miejscowe takie jak:
- Celidonia – ekstrakt roślinny na brodawki wirusowe – to całkowicie naturalna substancja, która ma na celu zniszczenie brodawek. W składzie Celidonii znajdziesz: wyciąg z jaskółczego ziela, glicerynę roślinną, witaminę C, witaminę E, a także glikol propylenowy. Wykazuje działanie wirusobójcze, pomagając zlikwidować zmiany skórne wywołane wirusem HPV 1, 2 lub 3, a także grzybobójcze, gdyż dobrze sobie radzi w walce z zakażeniami Candida albicans oraz z innymi dermofitami. Nie można pominąć również zdolności do zwalczania zakażeń bakteryjnych – świetnie radzi sobie w przypadku zakażeń bakteriami opornymi na antybiotyki. Celidonia – ekstrakt roślinny na brodawki wirusowe skutecznie wycisza skórę, łagodzi stany zapalne. Połączenie wszystkich wymienionych cech ekstraktu sprawia, że może sprawdzić się w terapii kurzajek. Oczywiście, produkt nie nadaje się do spożycia.
- Podo-tynktura z tują ochrona przed kurzajkami – to produkt z linii Pedibaehr. Główną funkcją, jaką pełni ten preparat, jest wspomożenie procesu leczenia brodawek wirusowych. Ochronę przed rozsiewaniem się wirusa HPV gwarantuje obecność w składzie thuji occidentalis. Składnik ten wyróżnia się właściwościami przeciwwirusowymi, przeciwgrzybicznymi i przeciwzapalnymi. Podo-tynktura z tują ochrona przed kurzajkami to często występujący produkt w gabinetach podologicznych. Aby wzmocnić jego działanie na stopy, w trakcie zabiegu podologicznego niezbędne jest wcześniejsze usunięcie zrogowaceń. Preparat można bez obaw stosować codziennie jako element profilaktyki, ale też leczenia brodawek wirusowych. Płyn sprawdzi się zarówno w przypadku skóry normalnej, jak i tej z problemami, np. suchej czy nadpotliwej.