Salony podologiczne

Ekspresowa wysyłka

Darmowe próbki

Doradztwo

Odciski, otarcia, nagniotki – włącz skuteczną profilaktykę

podologia, poradnik

Problemy z odciskami, otarciami oraz nagniotkami dotyczą wielu osób. Nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale także bardzo często potrafią utrudnić codzienne funkcjonowanie. W zaawansowanym stadium wywołują dolegliwości bólowe. Najskuteczniejszym sposobem na ich pozbycie się jest przede wszystkim konsultacja z podologiem i ustalenie metody leczenia, np. zastosowanie wskazanych produktów leczniczych. Dowiedz się więcej na ten temat.

Odciski – czym są?

Odciski to dość bolesny problem. Są zmianami skórnymi, które mają charakterystyczny korzeń, czyli jądro, które wygląda niczym biała kropka. Chodzenie i naciskanie na odcisk powoduje ból. Z tego względu odciski są nie tylko kwestią estetyczną, ale również mają wpływ na funkcjonowanie człowieka. Odcisk może sprawić, że zaczną pojawiać się trudności z poruszaniem – osoba chodzi w nienaturalny sposób, by nie urazić odcisku, co z kolei może odbić się na ogólnym stanie kręgosłupa.

Najczęstszymi miejscami pojawiania się odcisków są: stawy palców, przestrzenie między palcami, podeszwa stopy, ale również wały podpaznokciowe i płytka paznokcia.

Wśród głównych przyczyn występowania odcisków wymienia się z reguły źle dobrane obuwie, np. zbyt ciasne, ale nie jest to jedyny czynnik wpływający na wystąpienie tego schorzenia. Czasem za odciskiem stoją zbyt intensywne ćwiczenia fizyczne. Nierzadko odcisk powstaje z powodu dostania się do buta odrobiny piasku czy innej substancji.

Warto pamiętać, że odciski mogą mieć charakter nawracający z powodu np. wady postawy, która sprawia, że występuje zwiększony nacisk na jedno miejsce w stopie. Sprzyja to powstawaniu tego problemu.

Nierzadko odciski mylone są z modzelami. Jednakże te drugie nie wywołują dolegliwości bólowych. Zajmują też z reguły znacznie większą powierzchnię niż odciski.

Nagniotki – charakterystyka

Nagniotki to odmiana odcisków, która powstaje na małych palcach u nóg i pomiędzy palcami. Z powodu narastania i obumierania naskórka tworzy się zgrubienie. Bardzo często posiada ono rdzeń. Tym właśnie jest nagniotek. Z powodu dostania się korzenia do głębszych warstw naskórka bardzo trudno pozbyć się nagniotka.

Jego usunięcia podejmie się specjalista, jakim jest podolog. Można też sięgnąć po odpowiednie sposoby uniknięcia nagniotków zawczasu, zanim problem się pojawi. O profilaktyce w tym zakresie przeczytasz w dalszej części artykułu.

Otarcia – poznaj je lepiej

Otarcia są ranami, które powstają na skutek kontaktu powierzchni skóry z szorstką powierzchnią. Swoim wyglądem otarcie może przypominać odparzoną skórę. Taka zmiana może być efektem zbyt ciasnych butów, ale często otarcia to również konsekwencja chodzenia w nowym, jeszcze „nierozchodzonym” obuwiu.

Niestety, jeżeli nie zrezygnujesz ze zbyt małych butów albo z noszenia nowych do czasu zagojenia się zmiany, problem będzie się pogłębiać. W miejscu zaczerwienienia może pojawić się pęcherz z płynem limfatycznym, który wywołuje ból. W przypadku pęknięcia dolegliwości nasilają się. Brak przestrzegania w tym czasie zasad higieny może prowadzić nawet do zakażenia.

Skuteczna profilaktyka w walce z odciskami, nagniotkami i otarciami

Co można zrobić, by pozbyć się problemu? Przede wszystkim należy nosić dopasowane obuwie, które zmniejszy tarcie i nie naciska tak na stopy. Buty nie mogą być za duże ani za małe. Co więcej, pojawianiu się zmian na stopach może sprzyjać zarówno noszenie obuwia ze zbyt cienką podeszwą, jak i zakładanie obuwia na gołą stopę. Z tego powodu należy pamiętać nie tylko o tym, by mieć na stopie skarpetki, ale też, by były wygodne i niewykonane z materiału podrażniającego stopy.

Nie można zapomnieć także o codziennej higienie, która może ochronić przed przykrymi konsekwencjami w postaci omówionych powyżej zmian skórnych. Po kąpieli i dokładnym osuszeniu stóp warto zastosować krem przeznaczony do konkretnego typu skóry. Pielęgnacja dostosowana do stóp z nadpotliwością powinna być oparta o składniki łagodzące ten problem, np. z zawartością glinki czy kwasu salicylowego. Z kolei do stóp ze skórą zbyt suchą poleca się stosować preparaty zawierające substancje nawilżające takie jak: masło shea czy olejki.

Wskazane jest również regularne sprawdzanie kondycji stóp. Dotyczy to w szczególności osób, które chorują na cukrzycę. Ze względu na to, że diabetycy mogą mieć większe problemy z krążeniem, bardzo często dostrzegają problem, gdy jest już zaawansowany.

Jak leczyć odciski, nagniotki i otarcia?

Jeżeli problem się już pojawi, należy czym prędzej skorzystać z pomocy kompetentnego specjalisty, np. podologa lub dermatologa. Tego typu zmiany często mogą zostać usunięte lub zmniejszone podczas pedicure’u leczniczego wykonywanego w gabinecie podologicznym.

Można też sięgnąć po specjalne odciążenia na palce Podohelp. Podstawowym zadaniem tego rodzaju produktów jest zabezpieczenie zmienionej powierzchni oraz ochrona przed dalszym tarciem. Dzięki temu rozwiązaniu pacjent szybciej dochodzi do siebie, a podczas leczenia odczuwa mniejsze dolegliwości bólowe. W sposób istotny przekłada się to na jakość jego codziennego funkcjonowania.

Odciążenia na palce Podohelp to wyroby medyczne. W produktach Podohelp można znaleźć m.in. piankę pokrytą Moleskinem np. w przypadku separatora piankowego, a także delikatny żel polimerowy Deramed®, który jest obecny np. w pierścionku żelowym na odcisk. Warte uwagi produkty do terapii tych zmian skórnych od Podohelp to m.in.:

  • Podohelp pierścionek żelowy – produkt występuje w różnych rozmiarach – od S do L, dzięki czemu można dopasować go do konkretnej wielkości problemów skórnych, produkt w całości został wykonany z polimerowego żelu Deramed®;
  • Podohelp pierścionek tekstylno-żelowy – jest wyrobem medycznym dostępnym w rozmiarach od S do L, stanowi połączenie dwóch materiałów takich jak żel polimerowy Deramed® oraz wytrzymały materiał tekstylny, chroni przed otarciami palce, na których są otarcia i nagniotki;
  • Podohelp ochraniacz żelowy na pały palec – jeżeli odcisk pojawił się na małym palcu, warto skorzystać z możliwości dokładnego jego zabezpieczenia przed otarciami, taką możliwość daje wskazany tu wyrób medyczny w całości wykonany z tego samego żelu, co inne wyroby wskazanej marki;
  • Podohelp separator piankowy międzypalcowy – stworzony z mocnej gumowej pianki, która jest pokryta Moleskinem. Główną funkcją tego wyrobu medycznego jest zmniejszenie dolegliwości bólowych poprzez uniknięcie tarcia pomiędzy palcami.

Należy pamiętać, by każdy z opisanych powyżej wyrobów medycznych aplikować na świeżo umytą i dobrze wysuszoną stopę. W ten sposób można uniknąć ryzyka infekcji. Z produktów nie należy korzystać dłużej niż 16 godzin dziennie. Pacjenci ze stopą cukrzycową powinni wcześniej skonsultować możliwość korzystania z tego rodzaju produktów ze specjalistą.

Odciski, nagniotki, otarcia to zmiany, które mogą dotknąć każdego. Zamiast zostawać z tym bolesnym problemem samemu, lepiej sięgnąć po pomoc specjalisty, a także zastosować produkty, które uśmierzą ból. Jeżeli zmiana nie zostanie opatrzona może się powiększać, wywołując wiele przykrych konsekwencje.

Poznaj nasze... Najnowsze wpisy na blogu