Jak dbać o pękające pięty?

poradnik

Problem pękania pięt wynika z nadmiernego rogowacenia się naskórka, kwestii genetycznych, zmian hormonalnych czy otyłości. Ta z pozoru błaha dolegliwość, jeżeli jest nieleczona, może prowadzić do stanów zapalnych, zakażeń skóry czy wniknięcia do organizmu różnych drobnoustrojów. Poza tym pękające pięty mogą wiązać się z bólem, a nawet krwawieniami. Jak zatem zatroszczyć się o pękającą skórę swoich pięt? Oto kilka podpowiedzi.

Pękanie pięt –  czym jest?

Brak pielęgnacji stóp może doprowadzić do pękania ich skóry. Pękać może cała powierzchnia skóry stopy, ale zwykle ten problem zlokalizowany jest na piętach. Wskazuje się na pęknięcia mokre i suche. Te pierwsze wywołane są potliwością stóp, a te drugie – występujące znacznie częściej, przesuszeniem skóry.

Nim skóra pięt pęknie, można zauważyć, że staje się najpierw mocno napięta. Każdy, nawet najmniejszy nacisk, powoduje tego rodzaju spięcie. Następnie można zaobserwować, że skóra staje się przesuszona, swędzi i piecze. W niektórych miejscach zaczyna twardnieć.

W kolejnym etapie pięty zaczynają się łuszczyć, czemu zwykle towarzyszy zmiana barwy powierzchni skóry na czerwoną, białą oraz żółtą. Niezwrócenie uwagi na te sygnały ostrzegawcze prowadzi do pękania pięt.

Pękające pięty mogą krwawić, co wiąże się z bólem. W dodatku, ze względu na przerwanie ciągłości skóry, jest ona bardziej podatna na różnego rodzaju zakażenia bakteryjne, wirusowe czy grzybicze.

Pękające pięty to więc nie tylko defekt kosmetyczny, ale przede wszystkim poważna dolegliwość, która nieleczona może doprowadzić do wystąpienia stanów chorobowych i zapalnych skóry oraz całego organizmu. Nie należy więc bagatelizować tego problemu.

Przyczyny pękających pięt

Pękanie pięt może mieć związek z odwodnieniem organizmu, które objawia się suchością skóry. Sucha skóra to również często konsekwencja niedoboru witaminy A czy niedożywienia. Warto więc najpierw prześledzić swoją dietę i zadbać o odpowiednie nawodnienie oraz o to, by posiłki były zbilansowane i dostarczały wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Do rozwoju tego zjawiska, jakim są pękające pięty, przyczyniać się może także wiele innych czynników. Można tu chociażby wymienić zakładanie za ciasnych butów, tych na zbyt niskiej podeszwie, a także częste utrzymywanie jednej pozycji podczas stania. Obuwiem, które zwiększa ryzyko pękania pięt są też buty na obcasie.

Niektóre osoby mają genetyczną tendencję do pękania pięt. Z problemem mogły zmagać się również poprzednie pokolenia. U innych pacjentów pękające pięty mają swoje bezpośrednie podłoże w chorobach współistniejących takich jak: atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, egzema, cukrzyca, zaburzenia krążenia czy niedoczynność tarczycy.

Znacznie częściej pękające stopy dotyczą osób z nadwagą. Okazuje się, że pod wpływem zbyt dużego obciążenia stóp wywołanego nadmierną masą ciała, skóra na piętach ulega rozszerzeniu, co sprzyja pękaniu pięt.

Jak walczyć z pękającymi piętami?

Istnieje kilka sposobów na to, by zregenerować swoje pięty. Przede wszystkim warto skorzystać z pomocy podologa. Jeżeli jesteś diabetykiem, swoje dolegliwości skonsultuj z lekarzem prowadzącym. Podolog może zaproponować Ci specjalne zabiegi na pękające stopy oraz wskazać właściwą pielęgnację domową. Musisz wiedzieć, że systematyczność w dbaniu o pięty to podstawa wszelkich działań.

Istotne jest również odpowiednie odżywianie. Dieta powinna być bogata w takie pokarmy jak: marchewka, szpinak, dynia, jarmuż, nabiał, jajka, wątroba zwierzęca, ryby. W składzie tych produktów znajduje się witamina A, która sprzyja regeneracji skóry oraz wspomaga jej nawodnienie. Należy też pamiętać o stałym nawadnianiu organizmu. Woda jest niezbędna do tego, by utrzymać zdrowie i piękno stóp.

Oczywiście, trzeba również działać od zewnątrz, stosując skuteczne preparaty do pielęgnacji stóp. 

Wśród preparatów, które zasługują na szczególną uwagę, znajduje się Pedibaehr silnie zmiękczająca maść do stóp na zrogowacenia z kwasem salicylowym. Podstawowym składnikiem, który odpowiada za skuteczność pielęgnacji, jest tu kwas salicylowy. Dostaje się on do głębszych warstw naskórka, zmiękcza je i uelastycznia. Równowaga lipidowa skóry zostaje przywrócona dzięki obecności substancji nawilżających i natłuszczających takich jak: olej z migdałów, oliwa z oliwek, olej z nasion rącznika pospolitego oraz wosk pszczeli. Skóra poddana działaniu tej maści jest nawilżona i bardziej miękka niż przed kuracją.

Kolejnym produktem stosowanym w celu pielęgnacji pękających pięt jest Arkada maść na popękaną skórę o silnym działaniu regenerującym i nawilżającym, która została stworzona w większości z naturalnych składników. W jej składzie można odnaleźć: 

  • wazelinę o silnie nawilżającym oraz chroniącym przed utratą wody działaniu, 
  • lanolinę o właściwościach oczyszczających, natłuszczających i wygładzających, 
  • olej migdałowy, który szybko się wchłania i świetnie nadaje się do zwalczania szorstkości skóry i pielęgnacji popękanych pięt,
  • kolagen, który odpowiada za utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry,
  • olejek z oregano – dzięki dużej zawartości takich składników jak tymol i karwakrol, olejek z oregano wykazuje właściwości silnie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Nie można pominąć tu również obecności witamin B, C, K, flawonoidów oraz minerałów takich jak: magnez, potas, żelazo, cynk, wapń, które skutecznie wspomagają proces regeneracji popękanej skóry pięt, ale również zapobiegają zakażeniom grzybiczym, często towarzyszącym popękanym piętom.
  • olejek z drzewa herbacianego – na uwagę zasługują tu jego właściwości bakteriobójcze, wirusobójcze oraz grzybobójcze. Zabezpiecza przed wniknięciem potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów.

Równie interesującą propozycją jest Remmele’s propolis balsam do stóp z propolisem na pęknięcia. Propolis będący mieszaniną wosku pszczelego, żywic, pyłku kwiatowego i wielu innych składników świetnie się sprawdza w procesie gojenia i zasklepiania rany, doskonale dezynfekuje i chroni przed dostaniem się przez skórę różnych drobnoustrojów. Z kolei obecny w balsamie miód dobrze nawilża oraz działa przeciwzapalnie, regeneracyjnie i antybakteryjnie. Nie można tu pominąć również roli oliwy z oliwek, która zmiękcza skórę oraz ją odżywia.

Miłośnikom propolisu polecamy również inny balsam zawierający ten składnik. Jest to Pedibaehr regenerująco-nawilżający balsam do stóp z propolisem. Oprócz tej substancji w preparacie obecne są dwa oleje: olejek migdałowy oraz olejek jojoba, które przyczyniają się do wzmocnienia bariery lipidowej naskórka. Regularne stosowanie tego balsamu może sprawić, że skóra pięt stanie się bardziej elastyczna, nawilżona i miękka.

Na pękające pięty szybko działa Asepta cicaleine silnie regenerujący balsam na pęknięcia skóry stóp i dłoni – już po kilku dniach stosowania tego preparatu możesz dostrzec pierwsze efekty. Balsam doskonale koi podrażnienia, działa zmiękczająco na skórę pięt, skutecznie nawilża, a przy tym dobrze się wchłania. Produkt poleca się do stosowania nie tylko na pęknięcia skóry stóp, ale również dłoni.

Pękające pięty to dolegliwość, którą można leczyć w gabinecie podologicznym. Specjalista opracuje nierówności skórne, zaaplikuje preparaty oraz założy odciążenia. W domu należy stosować pielęgnację pomocniczą, np. omówione powyżej preparaty.

Poznaj nasze... Najnowsze wpisy na blogu