Salony podologiczne

Ekspresowa wysyłka

Darmowe próbki

Doradztwo

Haluksy – sprawdzone rozwiązania

podologia

Haluksy to inaczej problem określany nazwą „paluch koślawy”. Deformacja stopy w przypadku tej dolegliwości polega właśnie na tym, że położenie dużego palca jest nieprawidłowe, a głowa kości śródstopia zaczyna wystawać poza jej obrys fizjologiczny. Dowiedz się, czym są haluksy i poznaj sposoby leczenia i dobrych praktyk profilaktycznych.

Haluks – czym jest?

Zacznijmy od lepszego zdefiniowania pojęcia „haluks”. Określenie to pochodzi z łaciny i w dosłownym tłumaczeniu oznacza „paluch”. Drugą popularną nazwą jest „paluch koślawy”.

Haluksy to deformacja stopy polegająca na nieprawidłowym ustawieniu dużego palca. Kieruje się on w kierunku kolejnych palców, a głowa kości śródstopia zaczyna wystawać poza fizjologiczne ustawienie stopy.

Takie zmiany są dostrzegalne gołym okiem. Prowadzą one do zapalenia zniekształconej części stopy, co wiąże się z bólem. Haluks nie jest więc jedynie problemem kosmetycznym, jak niektórzy twierdzą, ale również poważną dolegliwością, którą należy leczyć.

Przyczyny haluksów

Istnieje wiele czynników, które mają bezpośredni wpływ na pojawienie się palucha koślawego. Wśród najpopularniejszych wymienia się predyspozycje genetyczne. Istnieje możliwość odziedziczenia po bliskich nienaturalnego ustawienia kości śródstopia czy kształtu stawu śródstopno-palcowego.

Należy jednak pamiętać, że powstaniu haluksów może sprzyjać określony styl życia, a więc np. noszenie nieodpowiednich butów. Zalicza się do nich obuwie na wysokim obcasie, ale też buty zwężane w przodzie z tzw. wąskimi noskami.

Ze względu na to, że jedną z przyczyn haluksów są buty na wysokim obcasie, schorzenie zazwyczaj dotyczy kobiet, a nie mężczyzn. Co więcej, z powodów fizjologicznych kobiety mają mniej wytrzymałe torebki stawowe oraz więzadła w stopie, co dodatkowo powoduje, że częściej borykają się z paluchem koślawym.

Powstawaniu haluksów sprzyjają choroby i inne wady, np. dna moczanowa, płaskostopie, reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów czy przykurcz w rejonie ścięgna Achillesa.

Profilaktyka haluksów

Czy można coś zrobić, by uniknąć wystąpienia haluksów? Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie obuwie. Buty powinny być wygodne, na płaskim obcasie i z szerokim przodem. W przypadku pracy stojącej należy zatroszczyć się o to, by od czasu do czasu robić sobie przerwy i w tym czasie gimnastykować stopy.

Wskazane są również regularne kontrole stanu stóp. Możesz je robić u lekarza ortopedy, ale też u podologa. Specjaliści dokładnie zbadają stopy oraz – w razie konieczności – zaproponują odpowiednie metody profilaktyki, a w razie pojawienia się haluksów, sposoby eliminacji dolegliwości bólowych i korekty stopy.

Leczenie palucha koślawego – dlaczego trzeba to robić?

Czym grozi bagatelizowanie problemu haluksów? Z jakich powodów należy je leczyć? Przede wszystkim haluksy wywołują ból, co może utrudnić poruszanie się i zwyczajne funkcjonowanie. Dodatkowo osoba, która nie może poruszać się w naturalny sposób, obciąża swój kręgosłup, co może generować kolejne problemy. Z czasem wada się pogłębia, paluch koślawy zaczyna nachodzić na drugi i trzeci palec, przez co czasem trudno znaleźć jakiekolwiek obuwie, które będzie pasować na stopę chorego. Wciąż nasilające się dolegliwości bólowe mogą bowiem z czasem doprowadzić do tego, że pacjent nie będzie w stanie w ogóle się przemieszczać. W przypadku bardzo zaawansowanych haluksów nierzadko jedynym rozwiązaniem jest leczenie operacyjne.

Na szczęście, jeżeli zatroszczysz się o swoje stopy szybciej, istnieje szansa, że unikniesz operacji. Jakie są skuteczne rozwiązania problemu haluksów? Poniżej przedstawiamy zestawienie.

Metody leczenia haluksów – poznaj je lepiej

Jak już wspomnieliśmy, haluksy w późnym stadium trzeba leczyć operacyjnie. Zanim jednak wada rozwinie się na tyle, że trzeba będzie ją operować, można w porozumieniu z podologiem wypróbować inne, mniej radykalne sposoby leczenia palucha koślawego.

Jeżeli paluch koślawy daje nasilone dolegliwości, można skorzystać z zabiegów fizjoterapeutycznych takich jak: krioterapia, zabiegi z użyciem pola magnetycznego czy laseroterapia. W sytuacji, gdy dojdzie do stanu zapalnego, lekarz może przepisać również leki przeciwzapalne.

W początkowej fazie haluksów można stosować wkładki do butów, ortezy, które korygują oś palucha, a także zadbać o redukcję masy ciała. Ten ostatni sposób sprawi, że stopy będą miały mniejsze obciążenie.

Warto sięgnąć też po odciążenia na haluksy marki Podohelp. Wśród wyrobów od Podohelp w ramach profilaktyki i ulgi w bólu palucha koślawego znajdują się m.in.:

  • ochraniacz żelowy – produkt w całości został wykonany z elastycznego, nawilżającego żelu Deramed®. To wyrób medyczny, który chroni haluksa przed obtarciami, co zmniejsza dolegliwości bólowe w tym obszarze. Należy pamiętać, by diabetycy i pacjenci, u których wykryto choroby krążenia, obowiązkowo przed zastosowaniem takiego ochraniacza skonsultowali się z lekarzem. Wyrób nie może być zakładany na otwarte rany. Czas stosowania to maksymalnie 16 godzin dziennie.
  • ochraniacz żelowy na haluksa z separatorem – to wyrób medyczny, który zmniejsza ucisk w obrębie dużego palca, a dodatkowo tak koryguje palce, że paluch nie nachodzi na palca sąsiadującego, ale jest utrzymany w prawidłowej pozycji. Ochraniacz żelowy został wykonany z żelu nawilżającego Deramed®, przez co skutecznie zapobiega otarciom oraz łagodzi dolegliwości bólowe. Występuje w rozmiarze uniwersalnym.
  • nastawiacz żelowy palucha w różnych rozmiarach od S do L – utrzymuje palucha oraz palca sąsiadującego w odpowiedniej pozycji. Może stanowić odpowiednią profilaktykę przeciw pojawieniu się haluksa. Po jego zastosowaniu należy umyć go w wodzie i zaczekać do całkowitego wyschnięcia. Maksymalny czas dziennego stosowania to 16 godzin.
  • opaska ochronna na haluksa z wkładką żelową – to produkt medyczny, który służy do redukowania bólu wywołanego haluksami. Po założeniu powinno się odczuć szybką ulgę. Opaska jest wykonana z elastycznego materiału z dodatkiem żelu Deramed®. Produktu nie można stosować na otwarte rany ani dłużej niż 16 godzin. Po zdjęciu opaski należy ją umyć ręcznie łagodnym środkiem myjącym i pozostawić do wyschnięcia.
  • samoprzylepne krążki filcowe okrągłe w różnych rozmiarach – łagodzą ucisk, zabezpieczają stopę przed dalszymi otarciami. Są wyrobem medycznym. Wyposażone w hipoalergiczny klej, który nie uczula.
  • pierścionki żelowe na haluksa – specjalna konstrukcja tych produktów sprawia, że można nimi korygować stopy zarówno w dzień, jak i w nocy. Pierścionki żelowe nie przesuwają się, przez co ich stosowanie jest niezwykle wygodne. Zostały wykonane z żelu Deramed®, który może zminimalizować ból i otarcia wynikające z obecności palucha koślawego.

Podohelp to sposób na uzyskanie pomocy w leczeniu haluksów. Marka produkuje odciążenia, które są niezastąpioną metodą wsparcia w dolegliwościach podologicznych. Paluch koślawy to dość powszechne zjawisko, dlatego przede wszystkim nie należy się go wstydzić i jak najszybciej szukać pomocy u specjalisty, który zaproponuje odpowiednie formy rehabilitacji, leczenia i profilaktyki.

Poznaj nasze... Najnowsze wpisy na blogu