Co stosować na suchą i pękającą skórę?

podologia

Sucha skóra na stopach to nie tylko defekt kosmetyczny, ale nierzadko również realny problem zdrowotny. Zobacz, o czym może świadczyć przesuszony, pękający naskórek i jak go skutecznie zwalczać.

Jak rozpoznać i co wywołuje suchą skórę u stóp?

Twoje stopy stały się szorstkie, a naskórek łuszczy się, a czasem nawet pęka i piecze? Najprawdopodobniej zmagasz się z suchością stóp. Często przesuszona skóra zmienia swój kolor na białawy, lekko szary czy żółtawy.

Dlaczego niektórzy mają tendencję do suchej skóry stóp, a inni nie? Powodów suchości naskórka można upatrywać w zaburzeniach pracy układu krwionośnego, wynikających np. z uszkodzeń zakończeń nerwowych gruczołów łojowych i potowych.

Czasem przyczyna może być jednak bardziej prozaiczna i łatwiejsza do usunięcia. Otóż, okazuje się, że często za suchą skórą stóp stoi niewłaściwie dobrane obuwie. Ogromną rolę pełni tu również pielęgnacja – jeżeli jest źle dobrana lub nie ma jej wcale, może wywoływać tego rodzaju problemy. Nierzadko suchość skóry to po prostu efekt odwodnienia.

Wśród czynników zwiększających ryzyko wystąpienia zbyt suchych stóp wymienić również należy wystawianie stóp na działanie skrajnych temperatur, narażanie nóg na działanie wilgoci czy zbyt częste uczęszczanie na basen bez stosowania odpowiednich preparatów.

Czasem sucha skóra występuje głównie w przestrzeniach pomiędzy palcami, co może sygnalizować atopowe zapalenie skóry, łuszczycę czy grzybicę.

Popękane pięty mogą świadczyć o różnych dolegliwościach. Jeżeli Twoje pięty mają tendencję do częstego pękania, może to wskazywać na problemy ze zdrowiem, w tym przypadku na przykład niedobór witaminy B5 albo nawet cukrzycę.

Nie lekceważ swoich dolegliwości i w razie ich wystąpienia skonsultuj się z odpowiednim specjalistą, który zaproponuje odpowiednią formę leczenia. Ekspertem w kwestii stóp jest podolog.

Co można stosować na suchą skórę stóp?

Na rynku istnieje wiele preparatów do walki z suchością skóry stóp. Jednakże, aby skutecznie wyleczyć problem, trzeba sięgnąć po sprawdzone rozwiązania. Najlepiej oczywiście wstępnie skonsultować swój wybór z podologiem.

Przedstawiamy, jakie preparaty i kosmetyki mogą pozytywnie wpłynąć na kondycję przesuszonej i pękającej skóry stóp. Oto nasze zestawienie.

  • Arkada maść na popękaną skórę o silnym działaniu regenerującym i nawilżającym 70 g – produkt został stworzony na bazie naturalnych składników, które nie tylko intensywnie nawilżają skórę, ale także sprawiają, że maść ma przyjemny zapach. Produkt ma uniwersalne zastosowanie. Z tego względu z powodzeniem może być stosowany do eliminacji suchości nie tylko skóry stóp, ale również innych części ciała, m.in. łokci, kolan czy rąk. W składzie maści na popękaną skórę znajdują się takie składniki jak: wazelina o silnym działaniu nawilżającym; lanolina dobrze przenikająca w głąb skóry i skutecznie oczyszczająca, nawilżająca i natłuszczająca, doskonale zmiękcza naskórek oraz istotnie zmniejsza szorstkość skóry; olej migdałowy – szybko się wchłania i długotrwale nawilża; kolagen – zapewnia odpowiednią wilgotność skóry, przywraca jej gładkość i sprężystość; olejek z drzewa herbacianego – składnik o właściwościach antybakteryjnych, wirusobójczych i grzybobójczych, działa przeciwświądowo, zapobiega zakażeniom i przyśpiesza proces regeneracji skóry; olejek z oregano – to skarbnica witaminy C, K oraz witamin z grupy B, flawonoidów oraz minerałów. Doskonale radzi sobie ze zwalczaniem grzybic i bakterii.
  • Remmeles Propolis balsam do stóp z propolisem na pęknięcia 50 ml – balsam doskonale nadaje się zarówno do codziennej pielęgnacji, jak i do kuracji podologicznej. Jest stosowany po zabiegach usuwania odcisków i w przypadku rogowacenia pięt. Dobrze zmiękcza skórę, a także spłyca pęknięcia na piętach. Jego składniki to przede wszystkim: propolis, który wspomaga proces gojenia się ran, a także stanowi barierę ochronną przed bakteriami; miód – gwarantuje odpowiedni poziom nawilżenia skóry; oliwa z oliwek – o właściwościach nawilżających, zmiękczających i regenerujących skórę.
  • Podopharm Podoflex regenerujący krem do stóp z Colostrum 75 ml – jeżeli jesteś w ciąży lub masz cukrzycę i szukasz bezpiecznego dla siebie preparatu do stóp, możesz rozważyć zakup tego wskazanego (oczywiście, zawsze dobrze wcześniej skonsultować się ze swoim podologiem, ponieważ organizm każdego z nas jest inny). W jego składzie znajduje się m.in.: olej kokosowy, który nawilża, odżywia i chroni skórę przed promieniowaniem UV; olej buriti – źródło witaminy A, C oraz E; masło shea o właściwościach silnie nawilżających, allantoina przyspieszająca odbudowę komórkową oraz ekstrakt z kasztanowca zwiększający elastyczność naczyń krwionośnych.
  • Asepta Akildia ochronny krem do stóp na zrogowacenia i pęknięcia 75 ml – intensywnie nawilża, działa antybakteryjnie i antygrzybiczo, uszczelnia i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, a także łagodzi podrażnienia oraz chroni przed szkodliwym działaniem skrajnych temperatur.
  • Podopharm Podoflex maść do popękanej i zrogowaciałej skóry stóp z 25% mocznikiem 75 ml – masz tendencję do nadmiernego rogowacenia się skóry? Ten środek sprawdzi się idealnie. Kompozycja z 25% mocznikiem wykazuje zmiękczające, odkażające i przeciwświądowe właściwości. W składzie znajduje się także m.in. masło shea, pantenol czy ekstrakt z rozmarynu i ekstrakt z szałwii.
  • Pedibaehr silnie nawilżający krem do stóp z różą 125 ml – charakteryzuje się intensywnym działaniem regenerującym. Sekret skuteczności opiera się na trzech składnikach: nawilżającym maśle shea; oleju z róży piżmowej chroniącym przed utratą wody ze skóry i wzmacniającym bariery ochronne oraz moczniku, który uszczelnia naskórek, działa przeciwzapalnie i łagodząco.

Sucha skóra stóp – włącz odpowiednią profilaktykę

Pamiętaj, że problem suchości i pękania stóp może nawracać. Dlatego warto działać zawczasu i zadbać o kilka kwestii. Przede wszystkim, jeżeli jesteś osobą z cukrzycą, musisz być pod stałym nadzorem lekarza oraz podologa. Stosuj też samokontrolę i codziennie dokładnie sprawdzaj stan swoich stóp.

Inne zasady, które dotyczą zarówno diabetyków, jak i zdrowych, to m.in. unikanie zbyt długich i częstych kąpieli (np. codziennego moczenia stóp w wodzie przez kilka godzin), zmiana obuwia na takie niewywołujące podrażnień, a także regularne uzupełnianie płynów.

W przypadku, gdy podejrzewasz u siebie chorobę skóry stóp, niezwłocznie skorzystaj z pomocy podologa lub lekarza dermatologa. Na początek wystarczy jednak konsultacja w gabinecie podologicznym. W razie wykrycia dolegliwości, które muszą być leczone przez lekarza, podolog Cię o tym poinformuje i nakaże udać się do odpowiedniego specjalisty.

Poznaj nasze... Najnowsze wpisy na blogu