Grzybica paznokci – jak radzić sobie z tym problemem?

podologia

Zmiany w obrębie paznokci stóp wywołane przez grzybicę to nie tylko defekt kosmetyczny, który można ukryć w obuwiu, ale także poważne schorzenie. Dlatego warto jak najszybciej rozpoznać problem, a następnie wprowadzić odpowiednie metody, które pozwolą na pozbycie się tej dolegliwości.

Grzybica paznokci – czym jest?

Grzybica paznokci zazwyczaj jest wywołana przez dermatofity. Stanowi to około 80 proc. wszystkich grzybiczych zakażeń. Źródłem choroby w znacznie mniejszym stopniu mogą być drożdżaki, a także grzyby pleśniowe.

Grzybica może zająć jeden albo więcej paznokci. Objawami grzybicy paznokci są zazwyczaj zmiany kształtu i zabarwienia paznokci, a czasem dodatkowo ich większa kruchość i łamliwość. W procesie chorobowym powierzchnia paznokcia ulega pofałdowaniu i pogrubieniu. Paznokcie mogą mieć formę znacznie wydłużoną i zagiętą albo pogrubioną z wolnymi zawiniętymi brzegami. Kolor paznokcia staje się stopniowo mleczno-żółty, żółto-brązowy albo zielono-brązowy.

Niektórzy ignorują problem do czasu, aż zacznie dawać konkretne objawy. Inni natomiast wstydliwie chowają swoje stopy w zabudowanych butach. Takie podejście niestety sprzyja rozwojowi choroby, co może skutkować trudniejszą i dłuższą terapią.

Co może sprzyjać rozwojowi grzybicy paznokci?

Niektórzy błędnie twierdzą, że grzybica wynika z zaniedbań higienicznych. Co prawda braki w higienie mogą w pewnym stopniu stać za problemem grzybicy, ale również trzeba pamiętać, że czynnikiem sprzyjającym rozwojowi zakażeń grzybiczych może być niedokładne wycieranie i osuszania stóp (szczególnie przestrzeni międzypalcowych) po kąpieli.

Pojawienie się grzybicy paznokci może mieć wiele różnorodnych przyczyn. Wskazuje się na trzy grupy tzw. czynników modyfikowalnych, które mogą zwiększać ryzyko pojawienia się tej choroby. Są to:

  • czynniki miejscowe – warto wskazać tu m.in., że zarówno zwiększona potliwość, jak i  suchość skóry mogą sprzyjać rozwojowi grzybicy na paznokciach; problemy z zaburzeniami ukrwienia kończyn dolnych oraz choroby skóry, np. liszaj płaski czy łuszczyca także zwiększają predyspozycję do występowania grzybicy paznokci;
  • czynniki ogólnoustrojowe – wymienić należy tu choroby endokrynne, do których można zaliczyć cukrzycę oraz niedoczynność tarczycy oraz zaburzenia immunologiczne;
  • czynniki środowiskowe – wskazuje się tu na: korzystanie z saun i basenów publicznych, gdzie może dojść do zakażenia, noszenie nieodpowiednich butów, np. wykonanych z tworzywa sztucznego oraz skarpet, które nie przepuszczają powietrza oraz wysoką wilgotność i temperaturę. Nie można tu pominąć też złych nawyków higienicznych, a także zażywania różnych leków.

Co ciekawe, płeć męska oraz starszy wiek to tzw. czynniki niemodyfikowalne, które dodatkowo zwiększają szansę na rozwój grzybicy paznokci. O swoje stopy i paznokcie szczególnie powinni zadbać diabetycy, którzy ze względu na cukrzycę mają duże predyspozycje do rozwoju grzybicy.

Działania profilaktyczne – jak chronić się przed chorobą?

Co można zrobić, by uchronić się przed wystąpieniem grzybicy? Należy pamiętać, że grzybica paznokci to problem nawrotowy, stąd – nawet gdy przeszedłeś leczenie – musisz dbać o to, by choroba nie powróciła. Najważniejszymi zasadami, którymi trzeba kierować się w mądrej profilaktyce, są:

  • dbałość o odpowiedni sposób higieny – istotne jest zatroszczenie się o to, by po myciu zawsze dokładnie wycierać swoje stopy i przestrzenie międzypalcowe;
  • zakaz noszenia cudzego obuwia;
  • troska o noszenie przewiewnych butów oraz skarpet z naturalnych materiałów;
  • stosowanie preparatów o działaniu przeciwgrzybicznym, zwłaszcza wtedy gdy borykasz się z problemem nadpotliwych lub zbyt suchych stóp – warto np. stosować Prontoman Protect ochronny spray do paznokci wrażliwych na infekcje grzybicze.
  • regularne wizyty u lekarza (diabetologa, dermatologa) oraz u podologa, szczególnie jeżeli jesteś w tzw. grupie ryzyka. W tych przypadkach sprawdzi się dobrze np.  Podopharm PODOFLEX® tinktura na grzybicę paznokci 10 ml, preparat bezpieczny również dla pacjentów diabetologicznych.
  • warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie uszkodzeń skóry w przestrzeniach pomiędzy palcami, wywołanych przez nadmiar wilgoci. Można to zrobić, sięgając codziennie po spray Pedibaehr podo-forte spray do paznokci ochrona przed grzybicą i bakteriami 30 ml, który zawiera składniki o działaniu bakteriobójczym i przeciwgrzybiczym takie jak: kwas salicylowy, olejek z drzewa herbacianego, a także substancję kojącą i łagodzącą – alantoinę.

Sposoby na leczenie grzybicy paznokci

Grzybica paznokci to wstydliwa i podstępna choroba. Niektórzy pacjenci z powodu nieuzasadnionego wstydu rezygnują nie tylko z różnych aktywności, które wymagają odsłonięcia stóp, ale również nie korzystają z pomocy specjalisty. Tymczasem szybkie rozpoznanie daje szansę na krótszą terapię i wyleczenie. Dlatego, jeżeli dostrzegasz u siebie ten problem, przede wszystkim skontaktuj się z podologiem albo dermatologiem. Co więcej, jak pokazują dane opublikowane niezależnie w różnych czasopismach naukowych, np. „Nowa Medycyna” czy „Postępy Dermatologii i Alergologii”, zakażenia grzybicze dotyczą 50 proc. wszystkich infekcji paznokci. Problem jest więc o wiele bardziej powszechny, niż myślisz.

W celu wyleczenia grzybicy paznokci można stosować metody miejscowe, np. aplikowanie odpowiedniego preparatu – kremu, maści, olejku czy też żelu – na zmiany. Warto tu wskazać chociażby Podopharm MYKOBOOSTER® olejek do paznokci o działaniu przeciwgrzybiczym 10 ml. To mieszanka naturalnych olejków, które wykazują działanie przeciwgrzybicze. Środek jest również bezpieczny dla osób z cukrzycą.

W niektórych przypadkach lekarz może przepisać leki doustne. Niekiedy sięga się również po bardziej nowoczesne formy leczenia, jak np. ozonoterapia.

Dlaczego leczenie jest istotne i nie należy lekceważyć problemu grzybicy paznokci?

Niektórzy, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy przemieszczają się w całkowicie zakrytych butach, myślą, że mogą ukryć grzybicę paznokci i nie wracać do tego tematu aż do wiosny. Grzybica jest u nich mylnie postrzegana jako defekt kosmetyczny, który może sam zniknąć. Tymczasem okazuje się, że w skrajnych przypadkach nieleczona grzybica może spowodować nieodwracalne zniszczenie płytki paznokciowej. Co więcej, wraz z rozwojem choroby pojawiają się dolegliwości bólowe związane np. z naciskiem obuwia i jednocześnie utrudnionym poruszeniem się.

Warto pamiętać, że podczas terapii nie wolno używać środków do stylizacji paznokci – zarówno klasycznych lakierów, jak i akrylu, żelu czy hybrydy. Można natomiast zgłosić się do gabinetu podologa i tam opracować plan odbudowy zniekształconej płytki paznokciowej. Podolog ma odpowiednie kwalifikacje i wiedzę, by włączyć do terapii odpowiednie preparaty, które nie tylko mogą przyspieszyć leczenie, ale znacznie wzmocnić osłabione paznokcie.

Poznaj nasze... Najnowsze wpisy na blogu